Zrób to sam !

Najlepiej zwrócić się do nas, ale Wy tego od razu nie zrobicie. Przecież jesteście inteligentni i z nie takimi wyzwaniami przyszło Wam się mierzyć.

Programy dotacyjne mają to do siebie, że raz są a innym razem ich nie ma. Aby być na bieżąco, należy monitorować witryny programów unijnych takich, jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Edukacja ekologiczna oraz Ministerstwa Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej , Urzędów Wojewódzkich, Urzędów Miejskich oraz Gminnych tudzież Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W każdym z tych miejsc, o każdej porze dnia i nocy może się pojawić informacja, że trwa jakiś nabór wniosków, w jakimś konkursie lub programie na dotację na inwestycje ekologiczne.

Nie oznacza to oczywiście, że chodzi o hydroekologię,  gdyż akurat dany program może nie przewidywać doinwestowania w tym zakresie. Ale aby się o tym przekonać należy przeczytać ok. 20 stron Regulaminu, z którego jednoznacznie wynika, czy hydroekologia jest uwzględniona, czy nie a jeśli tak to w jakim zakresie.

Skoro zapoznacie się z Regulaminem programu dotacyjnego musicie przeczytać teraz Instrukcję wypełniania Wniosku o dotację, co jest bardzo ważne i konieczne, gdyż następnie ów Wniosek musicie wypełnić i złożyć.

Aby Wniosek złożyć prawidłowo musicie opisać takie niuanse, jak to:

– w jaki sposób budowa waszej małej retencji wpiszę się w horyzontalną politykę Unii Europejskiej

– udowodnić,  że bez instalacji retencyjnej, słońce przestanie nad waszym domem wschodzić

– a do budowy użyjecie komponentów o najlepszym stosunku jakości do ceny, na których zakup ogłosicie oczywiście publiczny przetarg.

Wniosek zasadniczo składa się zazwyczaj onlajnowo, w tak zwanym generatorze wniosków, który jest mniej więcej równie prosty, jak arkusz Excela, dla kogoś, kto widzi go pierwszy raz.

Za trzecim razem też Wam się nie uda go wypełnić, ale jeżeli przygotujecie opisy wszystkich rubryczek w WORDZIE a następnie wkleicie do owego generatora Wasze szanse rosną.

W końcu musi się Wam powieść. Złożyliście. Macie teraz trochę spokoju, ponieważ czas, jaki urząd lub instytucja ma na podjęcie decyzji wynosi nawet 3 miesiące.

Po tym czasie otrzymujecie decyzję odmowną, bo wasz Wniosek miał błędy formalne i merytoryczne. Jakie ?!  Jeszcze nie wiecie, bo na ich opisanie urzędnicy mają kolejne 3 miesiące.

W końcu dostaniecie pismo, z którego dokładnie się dowiecie, co było nie tak i jak to w przyszłości poprawić. Wiedzę tę możecie wykorzystać pod czas kolejnego naboru wniosków, w którym Wasze szanse są odrobinę większe.

Ale mówiąc szczerze. Nie zawracajcie sobie tym głowy. Szkoda życia. Scedujcie to na HYDRO-PLAN.

 

Tagi: , , Last modified: 5 października 2019